Mihai Bisericanu

Mihai Bisericanu (n. 5 februarie 1962) este un actor român contemporan.

* Liceul de muzică "Dinu Lipatti" secţia pian (10 ani)
* Absolvent electrotehnică Liceul Gheorghe Şincai 1981
* Absolvent ATF 1990 - Actorie clasa: Mihai Mălaimare

* din 1990 actor in Teatrul de Comedie
* Director muzical la Radio TOTAL la începuturile acestuia (1993)
* din 1995: actor în Teatrul Bulandra (membru al Uniunii Teatrelor Europene)
* Voice over şi regizor dublaj la Ager Film (pt. Disney)
* Cadru didactic asociat la Catedra de Expresie vocală şi corporală din UNATC începând cu 2006

Teatru

* Recitator, chitarist, acordeonist - Cică... URMUZ - spectacol suprarealist-muzical în cadrul Festivalului SIMN 2011, Universitatea de Muzică Bucureşti
* Piotr - Ivanov - de A. P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra
* Padre Lorenzo - Romeo şi Julieta - Musical de Gerard Presgurvic, regia Kero, Teatrul de Operetă "Ion Dacian" Bucureşti
* James McHogson - Interpretul - de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe
* Friar Tuck - Heart Of The Lion - de Eric Bocks, Filarmonica din Piteşti
* Ioji - Voievodul ţiganilor - de Johann Strauss, regia Răzvan Dincă, Teatrul de Operetă "Ion Dacian" Bucureşti
* Bufonul - Un bufon la... Veneţia - cu Camerata "Dorin Teodeorescu", Teatrul de Operetă "Ion Dacian" Bucureşti
* Mim - În căutarea Tonului - spectacol de Ionuţ Ştefănescu, Filarmonica "G. Enescu" Bucureşti
* Njegus - Văduva veselă - Franz Lehar, Opera Naţională Bucureşti
* Dl. Herz - Directorul de teatru - Mozart, regia Doru Marin, Filarmonica "G. Enescu" Bucureşti
* Richmond - Richard al III-lea se interzice - Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Ludwig - Ludwig Nicolo & Jo - regia Radu Gheorghe, Teatrul Naţional
* Regizor tehnic - Şase personaje în căutarea unui autor - Pirandello, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra
* Domnul - De Pretore - Eduardo de Filippo, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Bulandra
* Poliţist - Roberto Zucco - regia Benjamin Walker, Teatrul Bulandra
* Ulisse - Odiseea 2001 - regia şi scenariul Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Heinrich Meisel - Uite Tata, Nu E Tata - Arnold & Bach, regia Ion Lucian, TES
* Truffaldino - Turandot - Carlo Gozzi, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Adriano - Mediterana - Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul "Maria Filloti" - Brăila
* Secretarul - Mama Curaj - B. Brecht, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Poetul - Levantul - Mircea Cărtărescu, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Mundi
* Jean - Petru sau Petele din soare - Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Pulcinella - Scandal la Palermo - Goldoni, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Delfinul - Mireasa Mută - Ben Johnson, regia Al. Tocilescu, Teatrul de Comedie
* Vince - Copilul îngropat - Sam Shepard, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* Mărginoiu - Patul lui Procust - Camil Petrescu, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
* de Brissard - Fuga - Mihail Bulgakov, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul de Comedie
* Aeneas - Troilus şi Cresida - William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu, Teatrul de Comedie
* Ferdinand - Ceauşescu's Ear - J. Stembridge, regia Jerry Stembridge, Teatrul româno-irlandez
* Eliberatorul - Ce ne facem fără Willy? - George Astalos, regia L. Szekely-Anton, Teatrul de Comedie
* Laurent - Cage aux Folles - Jean Poiret, regia Valeriu Moisescu, Teatrul de Comedie
* Albin - La Papagalul Verde - Arthur Schnitzler, regia Lucian Giurchescu, Teatrul de Comedie
* Danceny - Legături periculoase - Cristopher Hampton, regia Al. Darie, Teatrul de Comedie
* Flute, Thisbee - Visul unei nopţi de vară - William Shakespeare, regia Al. Darie, Teatrul de Comedie

Filmografie

* Silviu - Tranziţia, bat-o vina - Paradox Film, regia Cristina Nichituş, 2011
* Walther von Vogelweider - Die Deutscher (Germanii) - (documentar) Domino Film, 2010
* Soldat Ferme - Ces Amours La regia Claude Lelouch, 2009
* Client - Schimb valutar, regia Nicolae Margineanu, 2008
* Domnul Mustăcilă - Brandy şi Dl.Mustăcilă (Dublaj de Voce)
* Măgăruşul - Shrek al treilea, şi Shrek IV (dublajul în română)
* Marshall Geller - Second In Command - Castel Films (lb. engleză), regia Simon Fellows (cu Jean Claude Van Damme), 2006
* Gentleman - Armistice - documentar BBC
* Paramedic - Return Of The Living Death4: Necropolis - (lb. engleză), regia Ellory Elkayem, 2005
* Gregor - Gargoyle - Ambient Film (lb. engleză), regia Jim Wynorski (cu Michael Pare), 2004
* Şofer - Maria - regia Călin Netzer, 2003
* Stassi - My Name Is Modesty - Castel Films (lb. engleză), regia Scott Spiegel, 2004
* Sergent Cox - Sherlock - A Case Of Evil - Castel Films (lb. engleză), regia Graham Theakston, TV 2002
* David - Une morte pour une vie - (lb. franceză), regia Benoit D'Aubert
* Woodcutter - Princess Of The Thieves - Castel Films (lb. engleză), regia Peter Hewitt (cu Malcom McDowell), TV 2001
* Poliţist - Shrunken City - Castel films (lb. engleză), regia Ted Nicolaou, 1989
* Raoul Kervalec - Tapage Nocturne - regia Gerard Coq (lb. franceză)
* Prezentator TV - Faţă în faţă - regia Marius Barna
* Constantin - Ultima gară - regia Bogdan Dumitrescu
* Primul balerin - Asfalt Tango - regia Nae Caranfil, 1996
* Poliţist - Dark Angel - (lb. engleză) regia Linda Hassani
* Flunky - Trancers IV - regia David Nutter (lb. engleză)
* Titi - E pericoloso sporgersi - regia Nae Caranfil, 1993
* Relu - Kilometrul 36, regia Anghel Mora, 1989
* Iliuţă - Nişte băieţi grozavi, regia Cornel Diaconu 1987
* Scăpărici - Maria şi Mirabela în Tranzistoria regia I.P.Gopo, 1988

Regie

* Membru în Juriul Trofeului ”Ion Dacian” (Festivalul ”Viaţa e frumoasă”) - Bucureşti, Teatrul Naţional de Operetă, noiembrie 2010
* Fitness - de Jacques de Decker, Teatrul de Comedie - Bucureşti, 2008
* Sosesc deseară - de Tudor Muşatescu, Teatrul "Maria Filloti" - Brăila, 2002
* Trei piese scurte în lb. franceză, ca premiu la Tineri Autori 2000, la Institutul Francez - Bucureşti
* Membru în Juriul de dramaturgie Francofonă - Bruxelles, iunie 2000

Muzica

* Pa-dam, Pa-dam - muzică originală şi adaptare, regia Sandu Mihai Gruia, spectacol studenţi master UNATC - 2011
* Alba-neagra - muzică originală, scurt metraj desene animate - 2010
* Fitness - muzică originală, regia Mihai Bisericanu, Teatrul de Comedie - Bucureşti, 2009
* Cei trei purceluşi - muzică originală, regia Sandu Mihai Gruia, Teatrul Ţăndărică - Bucureşti 2008
* Uite tata, nu e tata - ilustraţie muzicală, regia Ion Lucian, TES - Bucureşti
* Copilul îngropat - ilustraţie muzicală, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra - Bucureşti
* Eunucul - adaptări muzicale, spectacol de diplomă, regia Mihai Mălaimare, studioul de Teatru ”Cassandra”, IATC 1981

Dublaje

* Regele Leu 1, 2 şi 3 - Filme Disney (Timon)
* Rango - Film Paramount (Rango)
* Viaţa în acvariu - serial Disney Channel (Oscar)
* Răpirea Tatălui - Film Disney Channel (Maurice Jensen)
* O viaţă minunată pe punte - serial Disney Channel (Mr.Moseby)
* Fratele Lider - Film Disney Channel (Profesor Pearson)
* Mulan I, II - Filme Disney (Mushu)
* Kim Possible - serial Disney Channel (Junior)
* Duck Dodgers - serial Cartoon Network (Porky Pig)
* Dragonul American - serial Disney Channel (Proffesor Rotwood)
* Brandy şi Domnul Mustăcilă - serial Disney Channel (Domnul Mustăcilă)
* B-Daman - serial Cartoon Network (Terry şi Wen)
* Lilo&Stitch - serial Disney Channel (Pleakley)
* Shrek 3 şi Shrek 4 - Filme Paramount (Măgăruşul)
* Timon şi Pumba - Disney Channel (Timon)

Rating: 
0
No votes yet